Cvičení pilates vzniklo na začátku minulého století, ale jeho rozvoj stále pokračuje. Od začátku do současnosti si drží úzké partnerské pouto s fyzioterapií, s medicínou a s dalšími obory zabývající se pohybem těla a snaží se do sebe nasát co nejvíce ze znalostí a zkušeností. Tím, že není pilates uzavřenou metodou a stále se rozvíjí, dovoluje pracovat s obrovskou škálou lidí.

Pilates po operaci i pro sportovce

Důežité je rozlišit jestli se jedná o skupinové cvičení nebo individuální trénink. U skupinového cvičení si musíme uvědomit, že lektor musí rozdělit svůj čas mezi všechny své klienty rovnoměrně a to mu nedovoluje cvičení dostatečně individualizovat na přesné problémy klienta. Z toho plyne, že skupinová lekce je vhodná především pro klienty maximálně s drobnými zdravotními problémy, které jim dovolují normální pohyb. Ti co chtějí maximální péči a program ušitý na míru, těm je určen individuální trénink, kde si dobrý trenér pilates nejdříve zjistí zdravotní a jiné obtíže klienta, jeho cíle a přání, a podle toho „ušije“ trénink tak, aby splnil přání klienta a při tom byl maximálně ohleduplný k jeho zdravotním omezením.

Pilates Roll up s pilates věží

Individuální trénink je proto velice vhodný i jako „post-rehabilitační“ péče, kdy bohužel naše zdravotnictví často neumožnuje dostatečnou a včasnou rehabilitační péči po operacích nebo úrazech. Trenér pilates snaží pracovat na problematickém místě, ale zároveň i na zbytku těla, aby nezakrnělo.

Tréninky pilates ale využívají i sportovci ke zlepšení výkonu, ke kompenzaci jednostranného zatížení, které většina sportů přináší. Pilates dokáže výborně pracovat jak na silové složce, tak na rozsahu pohybu, takže pomůže protáhnout přetěžované svaly a dát jim původní délku a tím jim vrátit jejich funkci.

K čemu pilates není vhodný

Pilates dokáže velice účinně formovat postavu a vrátit funkční ale i vzhledovou stránku, ale musíme si uvědomit, že pilates není aerobní cvičení. Podmínkou aerobního cvičení je dlouhodobá nepřerušovaná mírná zátěž, která je velice účinná na odbourávání tuku. Pilates postavu zformuje, ale pokud je cílem krásná štíhlá postava u žen, nebo pevná svalnatá postava u mužů, je vhodné ji doplnit nějakou aerobní aktivitou, ať už je to běh, chůze, tenis, squash nebo třeba aerobic. Zatím žádná pohybová metoda (joga, pilates, aerobic, kalanetika….) neumí vše a proto je velice vhodné najít doplňkové pohybové aktivity, které by nedostatky jedné metody vyvážili.

Jak je to s věkem

Pilates lze určitě cvičit i s dětmi, musí být však veden zábavnější formou a dovede předejít spoustě problémů se zády v dospělosti.  A začít s pilates není nikdy pozdě, poslední žijící certifikovaná žákyně pana Pilatese Lolita san Miguel letos oslavila 80. narozeniny a díky pilates je v takové kondici, že strčí do kapsy kde jakou dvacítku. Určitě se nemusíte bát, pokud jste nikdy pilates necvičili, tak přijít na lekci. Všichni jsme jednou začínali a dobrý lektor si velice dobře pamatuje, jak se cítil na své první lekci. Takže se nebojte, že cvičení nezvládnete, vždycky se dají cviky zjednodušit a obměnit tak, aby to  opravdu zvládl každý!

Lolita San Miguel - přímá žákyně pana Pilatese

Lolita San Miguel – přímá žákyně pana Pilatese