Dnes se mě zeptala maminka na dětském cvičení, jestli děti ve 2,5 letech smí dělat kotrmelec (kotoul), že její dcery metají kotrmelce celé dny a že se někde doslechla, že děti do 6 let by kotrmelec dělat neměly.

Přišla mi to velice zajímavá otázka, tak jsem začal zjišťovat, jak to je opravdu s kotrmelcem. V odborné literatuře jsem se dočetl, že děti by měly zvládnout kotrmelec podle správného psychomotorického vývoje do 4. roku dítěte, a proto rozhodně holčičky, co metají kotrmelce ve 2,5 letech, jsou v pořádku. Setkal jsem se ale na diskuzních fórech (běžně je nečtu) s názorem, že by děti neměly dělat kotrmelec ani na základní škole, že je to nebezpečný cvik.

Sám zastávám názor, že lidské tělo a především to dětské je tak geniální, že si umí samo říci, co zvládne a co potřebuje, a proto bychom ho neměli omezovat nějakými tabulkami, kdy naše dítě má co zvládnout. Role rodiče není o tom, aby dítě do pohybu nutili, ale především aby mu ukazovali možnosti a k pohybu inspirovali. Všichni co máme děti víme, že obzvláště děti do 6 let vyrábí psí kusy a jsou k nezastavení. Sami si tak trénují tělo a zjišťují, kde jsou jejich hranice a proto dítě ve 2,5 letech, které válí kotrmelce celé dny rozhodně není vadné, naopak pohybově je napřed a měli bychom ho pochválit.

Kotoul vpřed

Kotoul vpřed

No a proč vlastně vznikla myšlenka toho, že je kotrmelec „vadný“ cvik. Podle mého názoru toto vzniklo tak, že tělocvikáři na základních školách se u těchto základních gymnastických cviků trápí. Ono také aby ne! Děti, co se celé dny vůbec nehnou a strnule sedí u počítače, kotrmelec zvládnout nemohou, protože to nezvládne jejich ohebnost páteře. A pak ano, tento cvik může být pro ně nebezpečný. Neumí se zorientovat v prostoru a v kotrmelci plavou. Proto naopak je vhodné děti motivovat v pohybu od malinka, aby pak netrpěly při hodinách tělocviku, které jsou často jejich jedinou možností, kdy se hýbou. Však nechceme mít z našich dětí zhroucené chudinky, které budou bolet záda ve 12 letech a ve 20 jim vyhřeznou první plotýnky!

Proto sakra trošku ty děti rozhýbejte a uvidíte, jak najednou je kotrmelec hračkou. Jo a jak jste na tom Vy? Zkuste si udělat také kotrmelec a jsem zvědav, jak dopadnete!